Licensed to University of Puget Sound  HY-TEK's Meet Manager 1/29/2010 08:38 PM
                         Whitman_UPS012910 - 1/29/2010                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    4:09.71    4:08.95   11  
     1) Kitson, Kenzie                  2) Wormwood, Tracy                
     3) Elizondo, Kelsey                4) Roberts, Hally                 
  2 University Of Puget Sound  'B'                         NT    4:16.31    4  
     1) Kuwada, Jessie                  2) Phillips, Sierra               
     3) Giusti, MacKenzie               4) Mendelsohn, Rachel             
  3 Whitman College-IE  'A'                           4:15.66    4:17.40    2  
     1) Arnosti, Libby                  2) Boshart, Monica                
     3) Chapman, Katie                  4) Page, Lena                     
  4 University Of Puget Sound  'C'                         NT   x4:32.06  
     1) Farry, Cait                     2) Wilson, Sarah                  
     3) Jaynes, Jessica                 4) Scholten, Ariel                
  5 Whitman College-IE  'B'                                NT    4:36.56  
     1) Reilly, Natalie                 2) Bader, Alyssa                  
     3) Neill, Jessie                   4) Fradkin, Hensley               
  6 Whitman College-IE  'C'                                NT   x4:53.21  
     1) Vermillion, Megan               2) Schlueter, Ali                 
     3) Luiten, Sylvie                  4) Cortez, Cari                   
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    3:38.39    3:40.34   11  
     1) Kowalski, Jackson               2) Shields, Garrett               
     3) Walker, Zachary                 4) Root, Jeremiah                 
  2 Whitman College-IE  'A'                           3:49.11    3:52.13    4  
     1) Gottlieb, Joey                  2) Wood, Nick                     
     3) Liedtke, Matt                   4) Brayton, Adam                  
  3 Whitman College-IE  'B'                                NT    4:01.15    2  
     1) Williams, Ian                   2) Hurlburt, Nick                 
     3) Clark, Brett                    4) Metzler, Coleman               
  4 Whitman College-IE  'C'                                NT   x4:12.92  
     1) Trexler, Chad                   2) Wakefield, Brian               
     3) Sterritt, Jeff                  4) McCoy, Kevin                   
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrington, Ann              UPS                 11:20.08   11:25.44    9  
  2 Vernon, Hannah               UPS                 11:28.77   11:28.43    4  
  3 Richardson, Molly            UPS                 11:24.78   11:43.11    3  
  4 Kiskaddon, Erin              Whitman-IE          13:16.41   12:56.54    2  
  5 Fradkin, Hensley             Whitman-IE                NT   13:09.06    1  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyer, Kevin                  Whitman-IE          10:23.24   10:14.28    9  
  2 Bendix, Chris                Whitman-IE          10:31.25   10:27.46    4  
  3 Zaharchuk, Jack              UPS                 10:51.77   10:41.87    3  
  4 Wells, Nate                  Whitman-IE          11:22.63   11:07.75    2  
  5 Eberle, Will                 UPS                 11:03.92   11:13.81    1  
  6 Stone, Eliot                 Whitman-IE          12:19.87  x11:24.92  
  7 Hauser, Chris                UPS                 11:42.71   11:40.93  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacAfee, Mac                 UPS                  1:59.22    1:59.18    9  
  2 Flynn, Lauren                Whitman-IE           2:03.14    1:59.93    4  
  3 Williams, Ava                UPS                  2:03.04    2:00.76    3  
  4 Elizondo, Kelsey             UPS                  2:05.18    2:05.52    2  
  5 Arnosti, Libby               Whitman-IE           2:04.92    2:06.42    1  
  6 Farry, Cait                  UPS                  2:08.28   x2:07.99  
  7 Tackman, Katie               Whitman-IE           2:22.29    2:10.13  
  8 Kohls, Sidney                Whitman-IE           2:16.28   x2:14.47  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nusse, Jamie                 Whitman-IE           1:47.44    1:50.23    9  
  2 Kalb, Joseph                 UPS                  1:56.62    1:54.65    4  
  3 Roehrig, Andrew              Whitman-IE           2:00.74    1:58.91    3  
  4 Clark, Brett                 Whitman-IE           2:02.48    2:03.51    2  
  5 Lochner, Riley               UPS                       NT    2:09.36    1  
 -- Jeremic, Aleksander          UPS                  1:47.43         DQ  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barton, Katie                UPS                    25.22      25.32    9  
  2 Jenne, Helen                 Whitman-IE             25.49      26.44    4  
  3 Roberts, Hally               UPS                    25.85      26.54    3  
  4 Kuwada, Jessie               UPS                    27.13      27.11    2  
  5 Pringle, Kate                Whitman-IE             27.93      27.63    1  
  6 Kitson, Kenzie               UPS                    26.62     x28.30  
  7 Luiten, Sylvie               Whitman-IE             29.60      28.92  
  8 Neill, Jessie                Whitman-IE             28.63     x29.49  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ganz, Adam                   UPS                    22.35      22.35    9  
  2 Lee, Mitchell                Whitman-IE             22.23      22.61    4  
  3 Daly, Christopher            UPS                    22.86      22.65    3  
  4 Chang, Paul                  Whitman-IE             22.57      22.76    2  
  5 Shields, Garrett             UPS                    23.17      22.79    1  
  6 Root, Jeremiah               UPS                    23.08     x23.38  
  7 Brayton, Adam                Whitman-IE             23.92      23.47  
  8 Metzler, Coleman             Whitman-IE             24.07     x24.43  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Charlotte            Whitman-IE                NT    2:17.03    9  
  2 Wormwood, Tracy              UPS                  2:22.24    2:18.56    4  
  3 Smith, Maggie                UPS                  2:23.47    2:19.83    3  
  4 Phillips, Sierra             UPS                  2:22.48    2:22.69    2  
  5 Reilly, Natalie              Whitman-IE           2:21.68    2:23.59    1  
  6 Wilson, Sarah                UPS                  2:26.20   x2:29.87  
  7 Boshart, Monica              Whitman-IE           2:33.22    2:31.12  
  8 Cortez, Cari                 Whitman-IE           2:28.99   x2:37.59  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalski, Jackson            UPS                  2:01.23    2:01.53    9  
  2 Cohen, Maxwell               UPS                  2:05.79    2:04.52    4  
  3 Molnar, Eric                 Whitman-IE           2:07.86    2:04.66    3  
  4 Walker, Zachary              UPS                       NT    2:06.18    2  
  5 Rowett, Matt                 Whitman-IE           2:08.57    2:07.83    1  
  6 Wood, Nick                   Whitman-IE           2:13.30    2:13.37  
  7 Williams, Ian                Whitman-IE           2:17.52   x2:19.03  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elizondo, Kelsey             UPS                  2:13.86    2:13.32    9  
  2 Chapman, Katie               Whitman-IE           2:14.07    2:17.29    4  
  3 MacAfee, Mac                 UPS                  2:22.76    2:23.20    3  
  4 Snowden, Mariah              UPS                  2:24.23    2:24.94    2  
  5 Neill, Jessie                Whitman-IE           2:31.45    2:30.07    1  
  6 Luiten, Sylvie               Whitman-IE           2:55.66    2:53.09  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Zachary              UPS                  2:02.49    2:02.83    9  
  2 Cohen, Maxwell               UPS                  2:13.17    2:04.38    4  
  3 Rowett, Matt                 Whitman-IE           2:08.26    2:10.32    3  
  4 Molnar, Eric                 Whitman-IE           2:07.28    2:10.65    2  
  5 Hurlburt, Tyler              Whitman-IE           2:38.23    2:27.24    1  
 -- Liedtke, Matt                Whitman-IE           2:11.52         DQ  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barton, Katie                UPS                    56.56      55.72    9  
  2 Flynn, Lauren                Whitman-IE             55.45      55.79    4  
  3 Williams, Ava                UPS                    55.77      55.92    3  
  4 Jenne, Helen                 Whitman-IE             56.03      58.53    2  
  5 Giusti, MacKenzie            UPS                    59.53      59.57    1  
  6 Page, Lena                   Whitman-IE           1:01.38    1:01.79  
 -- Sands, Taylor                UPS                       NT   X1:14.91  
 -- Scholten, Ariel              UPS                       NT   X1:15.29  
 -- Wilson, Sarah                UPS                       NT   X1:18.42  
 -- Ashe, Jessica                UPS                       NT   X1:18.45  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeremic, Aleksander          UPS                    47.95      48.31    9  
  2 Lee, Mitchell                Whitman-IE             49.31      48.91    4  
  3 Daly, Christopher            UPS                    51.05      49.04    3  
  4 Nusse, Jamie                 Whitman-IE             48.88      49.37    2  
  5 Dyer, Kevin                  Whitman-IE             51.68      51.11    1  
  6 Root, Jeremiah               UPS                    52.92      53.28  
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitson, Kenzie               UPS                  2:18.06    2:15.48    9  
  2 Farry, Cait                  UPS                  2:16.78    2:16.68    4  
  3 Graham, Charlotte            Whitman-IE                NT    2:19.60    3  
  4 Smith, Maggie                UPS                  2:23.33    2:20.37    2  
  5 Arnosti, Libby               Whitman-IE           2:21.44    2:20.66    1  
  6 Richardson, Molly            UPS                       NT   x2:25.32  
  7 Reilly, Natalie              Whitman-IE           2:26.21    2:26.42  
  8 Fradkin, Hensley             Whitman-IE           2:32.60   x2:35.11  
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalski, Jackson            UPS                  1:59.06    1:58.34    9  
  2 Ganz, Adam                   UPS                       NT    2:07.57    4  
  3 Molnar, Eric                 Whitman-IE           2:10.45    2:11.49    3  
  4 Chang, Paul                  Whitman-IE           2:16.06    2:11.81    2  
  5 Roehrig, Andrew              Whitman-IE           2:23.06    2:18.82    1  
  6 Williams, Ian                Whitman-IE                NT   x2:21.42  
  7 Lochner, Riley               UPS                  2:32.39    2:27.57  
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Hannah               UPS                  5:39.29    5:35.19    9  
  2 Barrington, Ann              UPS                  5:31.54    5:36.33    4  
  3 Tackman, Katie               Whitman-IE           5:55.67    5:50.79    3  
  4 Kohls, Sidney                Whitman-IE           6:02.18    6:10.67    2  
  5 Kiskaddon, Erin              Whitman-IE           6:21.21    6:16.93    1  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyer, Kevin                  Whitman-IE           4:52.35    4:56.48    9  
  2 Bendix, Chris                Whitman-IE           5:01.93    5:05.20    4  
  3 Zaharchuk, Jack              UPS                  4:50.07    5:07.88    3  
  4 Kalb, Joseph                 UPS                  5:39.29    5:15.19    2  
  5 Stone, Eliot                 Whitman-IE           5:34.48    5:25.63    1  
  6 Eberle, Will                 UPS                  5:34.60    5:26.99  
  7 Hauser, Chris                UPS                  5:42.64   x5:43.68  
  8 Hurlburt, Tyler              Whitman-IE           6:10.41   x5:55.89  
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wormwood, Tracy              UPS                  2:30.50    2:31.34    9  
  2 Phillips, Sierra             UPS                  2:34.00    2:35.05    4  
  3 Jaynes, Jessica              UPS                  2:35.41    2:35.35    3  
  4 Sands, Taylor                UPS                       NT   x2:43.88  
  5 Cortez, Cari                 Whitman-IE           2:41.75    2:44.02    2  
  6 Boshart, Monica              Whitman-IE           2:42.97    2:44.36    1  
  7 Vermillion, Megan            Whitman-IE           2:47.73    2:46.14  
  8 Schlueter, Ali               Whitman-IE                NT   x3:05.10  
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Maxwell               UPS                  2:18.82    2:18.41    9  
  2 Wood, Nick                   Whitman-IE           2:23.48    2:21.51    4  
  3 Wakefield, Brian             Whitman-IE           2:29.51    2:22.29    3  
  4 Bendix, Chris                Whitman-IE           2:22.78    2:23.10    2  
  5 Trexler, Chad                Whitman-IE           2:25.26   x2:23.41  
  6 Zaharchuk, Jack              UPS                  2:21.12    2:24.94    1  
  7 Kalb, Joseph                 UPS                  2:26.12    2:26.79  
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    3:46.40    3:42.67   11  
     1) Barton, Katie                   2) Roberts, Hally                 
     3) Williams, Ava                   4) MacAfee, Mac                   
  2 Whitman College-IE  'A'                           3:42.95    3:44.63    4  
     1) Jenne, Helen                    2) Flynn, Lauren                  
     3) Chapman, Katie                  4) Graham, Charlotte              
  3 University Of Puget Sound  'B'                         NT    3:58.17    2  
     1) Kuwada, Jessie                  2) Vernon, Hannah                 
     3) Giusti, MacKenzie               4) Barrington, Ann                
  4 Whitman College-IE  'B'                                NT    4:10.15  
     1) Tackman, Katie                  2) Kohls, Sidney                  
     3) Page, Lena                      4) Kiskaddon, Erin                
 -- University Of Puget Sound  'C'                         NT         DQ  
     1) Mendelsohn, Rachel              2) Ashe, Jessica                  
     3) Smith, Maggie                   4) Snowden, Mariah                
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College-IE  'A'                           3:19.00    3:14.41   11  
     1) Chang, Paul                     2) Rowett, Matt                   
     3) Lee, Mitchell                   4) Nusse, Jamie                   
  2 Whitman College-IE  'C'                                NT    3:46.56    4  
     1) Sterritt, Jeff                  2) Hurlburt, Nick                 
     3) Hurlburt, Tyler                 4) McCoy, Kevin                   
 -- Whitman College-IE  'B'                                NT         DQ  
     1) Metzler, Coleman                2) Roehrig, Andrew                
     3) Clark, Brett                    4) Brayton, Adam                  
 -- University Of Puget Sound  'A'                    3:21.43         DQ  
     1) Jeremic, Aleksander             2) Daly, Christopher              
     3) Shields, Garrett                4) Ganz, Adam                     
 
Event 24  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Klinger, Chelsea             Whitman-IE                NT   X5:15.34  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. University Of Puget Sound           152   2. Whitman College                      53
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Whitman College                     102   2. University Of Puget Sound           101