Recap | Results
 
 
Tacoma Swim Club
HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 - 8:08 PM  11/2/2012  Page 1
Pacific vs UPS - 11/2/2012
Results - Session1
 
Event 1  Women 400 SC Meter Medley Relay
 
Relay
Team
Finals Time
A
UPS
1
4:39.93
  11
1) Norrish, Melissa M 19
2) Wormwood, Tracy L 21
3) Clark, Auri C 18
4) Williams, Ava C 21
34.03
1:10.85
1:46.25
2:27.00
2:58.22
3:36.12
4:05.96
4:39.93
A
PAC-OR
2
4:45.41
  4
1) Sargent, Janae M 18
2) Clark, Allison R 21
3) Struble, Stacie K 19
4) Valdez, Kristine T 21
33.90
1:11.41
1:48.53
2:30.88
3:03.09
3:40.83
4:11.81
4:45.41
B
UPS
3
4:55.65
  2
1) Richardson, Molly A 21
2) Jaynes, Jessica 21
3) Snowden, Mariah A 22
4) Diener, Claire L 21
36.15
1:14.92
1:52.43
2:35.33
3:09.19
3:57.56
4:20.05
4:55.65
B
PAC-OR
4
5:12.61
1) Larson, Svea E 19
2) Myers, Sierra M 18
3) Rogers, Gwen M 21
4) Craig, Keely C 20
1:52.46
2:10.95
2:43.95
3:21.83
4:06.40
4:37.86
5:12.61
C
UPS
5
x5:15.21
1) Rogers, Claire A 21
2) Smith, Ali M 19
3) Miller, Hannah H 20
4) Irwin, Rosie M 18
40.10
1:24.88
2:05.43
2:52.16
3:25.12
4:05.83
4:38.06
5:15.21
C
PAC-OR
6
x5:45.73
1) Penttila, Kariann L 20
2) Gunzenhauser, Tori N 18
3) Fairchild, Kaitlin M 18
4) Gates, Jessica R 20
43.96
1:28.78
2:11.86
3:01.96
3:39.17
4:26.27
5:02.27
5:45.73
 
Event 2  Men 400 SC Meter Medley Relay
 
Relay
Team
Finals Time
A
PAC-OR
1
4:06.14
  11
1) Cramer, Dylan F 21
2) Hargitt, Michael A 21
3) Ichimura, Kramer A 19
4) Lloyd, Jack 18
30.15
1:01.81
1:34.86
2:12.59
2:40.05
3:12.55
3:37.28
4:06.14
A
UPS
2
4:10.84
  4
1) Henley, Keven E 18
2) Jacobson, Clayton T 19
3) Jeremikj, Aleksandar 21
4) Archer, Matthew K 19
29.61
1:01.87
1:35.23
2:14.58
2:41.02
3:12.36
4:10.84
B
UPS
3
4:28.31
  2
1) Goldberg, Matt S 19
2) Biro, Zander T 18
3) Fisk, Jared M 20
4) Huynh, Justin T 18
32.20
1:07.06
1:41.36
2:23.13
2:50.45
3:23.43
3:53.26
4:28.31
 
Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 19
Clark, Amanda R
1
9:38.07
  9
32.02
1:07.79
1:43.79
2:20.31
2:57.05
3:33.62
4:10.25
4:46.99
5:23.76
6:00.49
6:37.14
7:13.69
7:50.51
8:27.13
9:03.39
9:38.07
UPS
 21
Barrington, Ann M
2
10:17.04
  4
34.60
1:12.22
1:50.81
2:29.72
3:08.83
3:48.05
4:27.16
5:06.38
5:45.59
6:24.38
7:03.45
7:42.25
8:21.05
8:59.71
9:38.41
10:17.04
UPS
 18
Anders, Sam A
3
10:28.96
  3
33.98
1:11.60
1:50.36
2:29.16
3:08.39
3:47.60
4:27.45
5:07.27
5:47.10
6:26.86
7:07.29
7:47.85
8:28.46
9:09.29
9:49.66
10:28.96
UPS
 18
Greenwood, Brianna L
4
10:36.91
  2
35.55
1:15.18
1:55.69
2:36.30
3:17.62
3:57.94
4:38.45
5:19.54
6:00.64
6:41.13
7:21.76
8:02.24
8:41.80
9:20.97
9:59.70
10:36.91
PAC-OR
 18
Frings, Sheri M
5
11:18.45
  1
36.34
1:17.56
1:59.98
2:43.38
3:26.47
4:09.48
4:52.97
5:36.60
6:19.77
7:02.87
7:45.94
8:28.88
9:11.94
9:54.55
10:36.66
11:18.45
PAC-OR
 18
Hennes, Katelyn T
6
11:52.22
38.61
1:23.32
2:09.66
2:56.25
3:42.99
4:29.63
5:15.95
6:01.45
6:46.62
7:30.81
8:15.35
8:59.20
9:42.29
10:26.29
11:09.84
11:52.22
 
Event 4  Men 800 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 20
Kitson, Teale R
1
9:09.19
  9
30.41
1:04.69
1:39.54
2:14.23
2:48.75
3:23.57
3:58.79
4:33.74
5:08.76
5:43.64
6:18.10
6:53.27
7:27.97
8:02.34
8:36.34
9:09.19
UPS
 18
Davis, Matt L
2
9:29.90
  4
31.84
1:06.68
1:42.17
2:18.18
2:54.47
3:31.17
4:07.73
4:44.61
5:20.73
5:56.69
6:32.13
7:08.42
7:43.84
8:19.49
8:55.48
9:29.90
PAC-OR
 18
O'Day, Paul E
3
9:51.54
  3
31.51
1:06.83
1:43.06
2:20.15
2:57.65
3:35.03
4:12.79
4:50.22
5:27.92
6:05.69
6:43.67
7:21.86
7:59.28
8:36.88
9:14.81
9:51.54
PAC-OR
 19
Burrell, Evan P
4
10:14.69
  2
35.58
1:13.35
1:51.26
2:30.03
3:08.83
3:47.18
4:26.38
5:05.35
5:44.19
6:23.34
7:02.36
7:41.36
8:20.32
8:59.20
9:37.73
10:14.69
 
Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 19
Norrish, Melissa M
1
2:14.28
  9
31.87
1:06.60
1:40.67
2:14.28
PAC-OR
 19
Porter, Katie M
2
2:14.35
  4
31.39
1:06.22
1:41.13
2:14.35
PAC-OR
 19
Struble, Stacie K
3
2:20.07
  3
32.51
1:08.31
1:44.53
2:20.07
 
 
Tacoma Swim Club
HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 - 8:08 PM  11/2/2012  Page 2
Pacific vs UPS - 11/2/2012
Results - Session1
(Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle)
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 21
Koch, Nicole C
4
2:24.99
  2
33.35
1:10.53
1:47.90
2:24.99
UPS
 19
Metzler, Michaela
5
2:25.45
  1
33.69
1:10.68
1:48.82
2:25.45
UPS
 21
Richardson, Molly A
6
2:29.32
34.74
1:12.37
1:50.99
2:29.32
 
Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 21
Frenzel, Derek Z
1
2:00.43
  9
27.80
57.86
1:29.41
2:00.43
UPS
 19
Jacobson, Clayton T
2
2:06.59
  4
29.02
1:01.03
1:34.97
2:06.59
PAC-OR
 21
Cramer, Dylan F
3
2:07.02
  3
29.03
1:01.11
1:34.56
2:07.02
PAC-OR
 18
Nash, Gavin E
4
2:10.09
  2
28.88
1:02.78
1:37.45
2:10.09
UPS
 19
Archer, Matthew K
5
2:12.45
  1
30.13
1:03.85
1:38.39
2:12.45
 
Event 7  Women 50 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 19
Chase, Amber
*1
29.70
  5.3
PAC-OR
 21
Bing, Alex E
*1
29.70
  5.3
UPS
 21
Williams, Ava C
*1
29.70
  5.3
PAC-OR
 18
Sargent, Janae M
4
30.17
  2
UPS
 18
Clark, Auri C
5
30.24
  1
UPS
 19
Kochanowski, Lauren
6
30.89
 
Event 7A  Mixed 50 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 20
Nelson, Jordyn T
---
X32.55
UPS
 19
Smith, Ali M
---
X33.74
UPS
 21
Rogers, Claire A
---
X34.16
PAC-OR
 18
Fairchild, Kaitlin M
---
X34.37
PAC-OR
 20
Gates, Jessica R
---
X35.52
UPS
Markel, Madison
---
X38.84
 
Event 8  Men 50 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 18
Henley, Keven E
1
24.77
  9
PAC-OR
 18
Lloyd, Jack
2
24.98
  4
UPS
 21
Jeremikj, Aleksandar
3
25.08
  3
PAC-OR
 19
Chandler, Spencer J
4
26.62
  2
PAC-OR
 19
Lindsey, Aidan M
5
27.70
  1
 
Event 9  Women 200 SC Meter IM
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 21
Clark, Allison R
1
2:32.91
  9
34.31
1:14.79
1:57.37
2:32.91
UPS
 21
Wormwood, Tracy L
2
2:35.44
  4
33.85
1:16.04
1:57.35
2:35.44
UPS
 21
Jaynes, Jessica
3
2:42.57
  3
34.73
1:16.63
2:03.53
2:42.57
UPS
 22
Snowden, Mariah A
4
2:43.25
  2
34.84
1:17.56
2:05.92
2:43.25
PAC-OR
 18
Myers, Sierra M
5
2:53.88
  1
36.90
1:22.65
2:11.75
2:53.88
PAC-OR
 18
Gunzenhauser, Tori N
6
3:01.86
39.95
1:26.01
2:19.50
3:01.86
 
Event 10  Men 200 SC Meter IM
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 21
Hargitt, Michael A
1
2:17.77
  9
29.93
1:05.09
1:44.82
2:17.77
PAC-OR
 19
Ichimura, Kramer A
2
2:17.87
  4
30.65
1:06.97
1:47.87
2:17.87
UPS
 22
Cohen, Max B
3
2:21.76
  3
29.01
1:05.38
1:47.90
2:21.76
UPS
 21
Walker, Zach K
4
2:29.82
  2
29.87
1:08.15
1:51.68
2:29.82
 
Event 11  Women 200 SC Meter Butterfly
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 19
Struble, Stacie K
1
2:32.74
  9
34.23
1:12.79
1:52.71
2:32.74
UPS
 22
Snowden, Mariah A
2
2:39.16
  4
36.62
1:17.34
1:58.84
2:39.16
UPS
 18
Clark, Auri C
3
2:39.47
  3
34.75
1:14.85
1:57.28
2:39.47
PAC-OR
 21
Koch, Nicole C
4
2:40.50
  2
35.28
1:15.73
1:57.66
2:40.50
UPS
 20
Miller, Hannah H
5
2:54.05
  1
36.21
1:19.86
2:05.84
2:54.05
 
Event 12  Men 200 SC Meter Butterfly
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 21
Frenzel, Derek Z
1
2:09.99
  9
29.24
1:02.26
1:35.63
2:09.99
PAC-OR
 18
Nash, Gavin E
2
2:11.60
  4
29.47
1:02.78
1:37.33
2:11.60
UPS
 20
Fisk, Jared M
3
2:23.96
  3
31.02
1:07.20
1:44.89
2:23.96
PAC-OR
 19
Ichimura, Kramer A
4
2:26.22
  2
32.60
1:07.93
1:47.33
2:26.22
UPS
 18
Huynh, Justin T
5
2:39.51
  1
32.83
1:12.17
1:54.87
2:39.51
 
Event 13  Women 100 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 19
Porter, Katie M
1
1:02.55
  9
30.05
1:02.55
UPS
 21
Williams, Ava C
2
1:04.60
  4
31.24
1:04.60
PAC-OR
 21
Bing, Alex E
3
1:04.73
  3
31.62
1:04.73
UPS
 19
Metzler, Michaela
4
1:05.42
  2
31.45
1:05.42
UPS
 21
Diener, Claire L
5
1:07.42
  1
31.93
1:07.42
PAC-OR
 19
Bailey, Katelyn R
6
1:11.90
32.79
1:11.90
 
Event 13A  Mixed 100 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 18
Tollen, Trent A
---
X59.81
28.00
59.81
 
 
Tacoma Swim Club
HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 - 8:08 PM  11/2/2012  Page 3
Pacific vs UPS - 11/2/2012
Results - Session1
(Event 13A  Mixed 100 SC Meter Freestyle)
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 19
Kochanowski, Lauren
---
X1:08.18
32.91
1:08.18
PAC-OR
 20
Nelson, Jordyn T
---
X1:10.83
34.82
1:10.83
PAC-OR
 21
Rogers, Gwen M
---
X1:12.28
35.18
1:12.28
UPS
 19
Smith, Ali M
---
X1:13.25
35.40
1:13.25
UPS
Markel, Madison
---
X1:27.51
41.07
1:27.51
 
Event 14  Men 100 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 18
Lloyd, Jack
1
54.17
  9
34.82
54.17
UPS
 21
Jeremikj, Aleksandar
2
54.44
  4
41.07
54.44
UPS
 22
Cohen, Max B
3
57.88
  3
35.40
57.88
PAC-OR
 19
Chandler, Spencer J
4
58.70
  2
35.18
58.70
PAC-OR
 19
Lindsey, Aidan M
5
1:02.71
  1
32.91
1:02.71
 
Event 15  Women 200 SC Meter Backstroke
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 18
Anders, Sam A
1
2:30.30
  9
35.43
1:13.43
1:51.65
2:30.30
PAC-OR
 21
Valdez, Kristine T
2
2:35.86
  4
36.49
1:15.71
1:56.27
2:35.86
UPS
 18
Greenwood, Brianna L
3
2:38.47
  3
37.67
1:18.37
1:59.76
2:38.47
PAC-OR
 18
Sargent, Janae M
4
2:39.39
  2
35.50
1:14.66
1:56.87
2:39.39
UPS
 21
Richardson, Molly A
5
2:41.18
  1
38.30
1:19.20
2:00.93
2:41.18
PAC-OR
 19
Larson, Svea E
6
2:43.33
38.28
1:19.62
2:02.45
2:43.33
 
Event 16  Men 200 SC Meter Backstroke
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 18
Henley, Keven E
1
2:13.76
  9
31.25
1:04.70
1:38.90
2:13.76
PAC-OR
 21
Cramer, Dylan F
2
2:21.93
  4
32.95
1:07.36
1:44.12
2:21.93
PAC-OR
 18
O'Day, Paul E
3
2:29.81
  3
34.75
1:13.17
1:52.30
2:29.81
UPS
 21
Walker, Zach K
4
2:31.70
  2
34.67
1:12.91
1:52.03
2:31.70
UPS
 19
Goldberg, Matt S
5
2:31.73
  1
35.56
1:13.95
1:52.84
2:31.73
 
Event 17  Women 400 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 19
Clark, Amanda R
1
4:44.10
  9
32.24
1:06.80
1:43.03
2:19.34
2:55.60
3:31.95
4:08.18
4:44.10
UPS
 19
Norrish, Melissa M
2
4:50.41
  4
32.94
1:08.66
1:46.14
2:22.45
2:59.45
3:36.62
4:14.16
4:50.41
UPS
 21
Barrington, Ann M
3
5:01.36
  3
33.78
1:11.03
1:49.28
2:27.78
3:06.24
3:44.68
4:23.21
5:01.36
UPS
 18
Irwin, Rosie M
4
5:17.26
  2
36.39
1:15.87
1:56.37
2:37.09
3:16.87
3:57.27
4:37.63
5:17.26
PAC-OR
 20
Penttila, Kariann L
5
5:46.57
  1
39.38
1:21.32
2:04.83
2:49.15
3:33.87
4:18.45
5:03.14
5:46.57
PAC-OR
 18
Hennes, Katelyn T
6
5:52.23
38.03
1:21.84
2:07.13
2:53.43
3:39.07
4:24.28
5:08.96
5:52.23
 
Event 18  Men 400 SC Meter Freestyle
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 18
Nash, Gavin E
1
4:21.34
  9
29.81
1:03.00
1:36.97
2:11.09
2:44.36
3:17.75
3:50.42
4:21.34
UPS
 20
Kitson, Teale R
2
4:22.20
  4
29.85
1:02.75
1:36.95
2:11.42
2:44.96
3:18.49
3:50.85
4:22.20
UPS
 18
Davis, Matt L
3
4:33.95
  3
30.22
1:03.56
1:38.26
2:12.68
2:47.46
3:23.13
3:59.25
4:33.95
UPS
 19
Archer, Matthew K
4
4:52.23
  2
31.46
1:06.50
1:42.95
2:20.36
2:58.25
3:36.25
4:14.44
4:52.23
PAC-OR
 19
Burrell, Evan P
5
4:57.90
  1
35.11
1:13.02
1:51.65
2:29.75
3:07.82
3:45.22
4:22.06
4:57.90
 
Event 19  Women 200 SC Meter Breaststroke
Age
   School
Name
Finals Time
UPS
 21
Wormwood, Tracy L
1
2:46.44
  9
37.87
1:18.97
2:01.87
2:46.44
PAC-OR
 21
Clark, Allison R
2
2:52.66
  4
40.15
1:24.09
2:08.85
2:52.66
UPS
 21
Jaynes, Jessica
3
2:54.25
  3
40.88
1:25.29
2:09.35
2:54.25
UPS
 21
Barrington, Ann M
4
2:55.68
  2
39.92
1:24.96
2:10.44
2:55.68
PAC-OR
 18
Myers, Sierra M
5
3:15.95
  1
42.34
1:32.17
2:23.47
3:15.95
PAC-OR
 18
Gunzenhauser, Tori N
6
3:18.90
43.41
1:32.43
2:25.13
3:18.90
 
Event 20  Men 200 SC Meter Breaststroke
Age
   School
Name
Finals Time
PAC-OR
 21
Hargitt, Michael A
1
2:36.35
  9
34.49
1:13.95
1:55.23
2:36.35
UPS
 19
Jacobson, Clayton T
2
2:46.22
  4
36.14
1:17.31
2:01.52
2:46.22
UPS
 21
Walker, Zach K
3
2:50.94
  3
37.88
1:21.03
2:05.54
2:50.94
UPS
 18
Biro, Zander T
4
2:51.22
  2
36.34
1:18.27
2:03.92
2:51.22
 
 
 
Tacoma Swim Club
HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 - 8:08 PM  11/2/2012  Page 4
Pacific vs UPS - 11/2/2012
Results - Session1
 
Event 21  Women 400 SC Meter Freestyle Relay
 
Relay
Team
Finals Time
A
PAC-OR
1
4:13.98
  11
1) Clark, Amanda R 19
2) Bing, Alex E 21
3) Valdez, Kristine T 21
4) Porter, Katie M 19
30.47
1:02.74
1:32.91
2:06.42
2:37.15
3:10.26
3:40.08
4:13.98
A
UPS
2
4:24.14
  4
1) Diener, Claire L 21
2) Anders, Sam A 18
3) Metzler, Michaela 19
4) Kochanowski, Lauren 19
31.24
1:06.15
1:36.99
2:12.34
2:44.13
3:18.11
3:49.73
4:24.14
B
PAC-OR
3
4:30.16
  2
1) Bailey, Katelyn R 19
2) Larson, Svea E 19
3) Koch, Nicole C 21
4) Craig, Keely C 20
33.65
1:11.85
1:43.53
2:18.54
2:49.69
3:24.18
3:55.58
4:30.16
B
UPS
4
4:35.95
1) Miller, Hannah H 20
2) Irwin, Rosie M 18
3) Rogers, Claire A 21
4) Greenwood, Brianna L 18
32.93
1:09.05
1:41.29
2:17.95
2:52.39
3:29.98
4:00.94
4:35.95
C
PAC-OR
5
x4:57.37
1) Rogers, Gwen M 21
2) Gates, Jessica R 20
3) Fairchild, Kaitlin M 18
4) Frings, Sheri M 18
34.68
1:12.07
1:49.01
2:31.34
3:07.09
3:48.78
4:21.16
4:57.37
 
Event 22  Men 400 SC Meter Freestyle Relay
 
Relay
Team
Finals Time
A
UPS
1
3:46.68
  11
1) Kitson, Teale R 20
2) Cohen, Max B 22
3) Fisk, Jared M 20
4) Frenzel, Derek Z 21
27.30
57.30
1:24.41
1:54.44
2:21.45
2:51.61
3:17.79
3:46.68
B
UPS
2
3:59.83
  4
1) Davis, Matt L 18
2) Goldberg, Matt S 19
3) Huynh, Justin T 18
4) Biro, Zander T 18
28.47
58.94
1:26.60
1:57.18
2:26.85
2:59.50
3:28.03
3:59.83
A
PAC-OR
3
4:03.50
  2
1) Chandler, Spencer J 19
2) Lindsey, Aidan M 19
3) O'Day, Paul E 18
4) Burrell, Evan P 19
28.60
58.70
1:27.15
2:00.29
2:27.43
2:58.94
3:29.61
4:03.50
 
Scores - Women
 Women - Team Rankings - Through Event 22
1.
Pacific University Swimming
102.66
2.
University of Puget Sound
102.33
 
Scores - Men
 Men - Team Rankings - Through Event 22
1.
University of Puget Sound
115
2.
Pacific University Swimming
87