Puget Sound hosts Ed Boitano Invitational Saturday

Puget Sound hosts Ed Boitano Invitational Saturday

TACOMA, Washington – For the second consecutive spring, the Ed Boitano Invitational marks the start of Puget Sound's outdoor track & field season, Saturday, March 3, starting at 11 a.m.


The guests

Puget Sound welcomes student-athletes from Lewis & Clark, Whitworth, Central Washington, Western Washington, Seattle Pacific, and St. Martin's.


Live results

Click HERE for the live results for Saturday's events.


Record-setting winter

Both Matt Wells and Emery Bradlina ended the indoor track & field season by setting school records during the Seattle Pacific Final Qualifier (Feb. 24). Wells broke his own Logger record in the 60—m hurdles, finishing in 8.23seconds. Bradlina also broke her own school record in the 800-m, timing in at 2:14.36.


Remembering Ed Boitano

Long-time Puget Sound track & field assistant coach Ed Boitano passed away in October 2016. He is heralded for his selflessness and dedication for Puget Sound student-athletes. Boitano's daughter, Andrew Donovan, is in the Puget Sound Hall-of-Fame.


Loggers competing 

Field Events

11:00 a.m. Discus (M) Ciari, Porter                          

                 Triple Jump (M) Johnson                                      

12:30 p.m. Shot Put (M) Ciari, Porter

12:45 p.m. Pole Vault (M) Wells

1:00 p.m. Javelin (W) Inouye

1:00 p.m. Long Jump (M) Branham, Moya, Wells                 


Running Events

11:00 a.m. 10,000m Run (W) Dalke

11:45 a.m. 10,000m Run (M) Dobkin, L.Monaghan

12:25 p.m. 400m Relay (W) Nasson, Klein, Stills, Hunt

12:30 p.m.   400m Relay (M) Carlson, Moya, Johnson, Branham

12:35 p.m. 1500m Run (W) Bradlina, Eshelman, Metzler, Schaffer, Wildon, Wise

12:50 p.m. 1500m Run (M) Fournier, Hanner-Zhang              

1:20 p.m. 110m Hurdles (M) Wells

1:30 p.m. 400m Dash (W) Klein, Stills

1:35 p.m. 400m Dash (M) Steffen

1:45 p.m. 100m Dash (W) Hunt, Nasson

1:50 p.m. 100m Dash (M)  Barnes, Branham, Carlson, Johnson, Moya, Wiley

2:05 p.m. 800m Run (W)  Bradlina, Emerick, Eshelman, Hatton, Metzler, Wildon, Wise

2:15 p.m. 800m Run (M)  Fournier, Hanner-Zhang, Kimler, J.Monaghan        

2:45 p.m.   200m Dash (W) Hunt, Klein, Nasson, Stills

2:55 p.m. 200m Dash (M) Barnes, Carlson, Wiley

3:05 p.m. 3000SC (W) Schaffer

3:20 p.m 3000SC (M) Engledow, L.Monaghan

3:35 p.m. 1600m Relay (W) Hatton, Wise, Wildon, Bradlina

                                       Emerick, Stills, Metzler, Klein

3:45 p.m. 1600m Relay (M) Moya, Wells, Hanner-Zhang, Fournier

                                       Steffen, J.Monaghan, Kimler, TBA

4:00 p.m. Alumni 1600m Relay